GuidZKuigi 5 nädalat tagasi ilmus see raamat trükikojast, siis alles nüüd leian aja ja jõu, et see kirja panna.

4a tagasi tärkas idee luua köitmis teemasid õpetav raamat, kuna see hakkas populaarseks muutuma ajapikku ja tundsin, et see oleks hea “kingitus” oma õpilastele, et nad ei unustaks seda oskust peale väikest pausi. Hakkasin siis uurima erinevaid kirjastusi, ennekõige ikka neid, kes käsitöö-kunsti teemalisi väljaandeid kirjastasid. Sain ühe fantastilise kirjastusega kokkueppele…kuna ootasin sellel hetkel oma viimast last, siis sai kokku lepitud, et peale uue ilmakodaniku sündi hakkame tööle. Kahjuks ei saanud meie koostööst 1,5 a jooksu asja 🙁
Aga ma ei jätnud jonni, uurisin edasi!
Saatsin mitmetele kirjastustele meile, kes ei suvatsenud isegi vastata aga kes vastas, siis ütlesid nagu ühest suust “Sellele ei ole turgu ja huvi!” Eks mida rohkem mulle ära öeldi, seda suuremaks tegelikult kasvas minu eesmärk. Kaasa aitas ka fakt, et ma olin töötubadega niiiiii rakkes, et seda nõmedam ja naljakas tundus see arvamus, et HUVI POLE.
Siit tuleb esimene tänu 😉 Kuigi ma ei kuulu juba enam aastaid Isetegijate ridadesse, siis on sealseid kontakte ikka veel alles ja hoian ennast kursis nende tegemistega. Avastasin, et lõpuks ilmus Jana fantastiline raamat, ma hakkasin teda kiitma ja eks kurtsin, oma kurba muret. Tema kohe soovitas ka Hea Lugu kirjastust uurida. Saatsingi kirja ja varsti oli Tallinnas nende jutul ja väriseva südamega naasesin koju….aeg oli hakata oma aastaid suurenenud unistust täitma!

Võiks ju küsida, et miks ma ei kirjutanud raamatut juba enne valmis ja söötnud kohe valmis asja ette, aga mida sa kirjutad ja teed, kui esiteks on see ju täiesti tundmatu maa. Ma ei teadnud ju nõudeid, lisaks on hetkel mul 8 tehnikat, kas teeme suure raamatu, kus kõik sees, või iga teema eraldi jne.

Tegelikult sedasi kokkuvõtikult öeldes, võttis üldise tekstiosa kirjutamine kokku u 48h, kuid siis tuli piltide teema. Pidime nendega ise hakkama saama ja siinkohas ÜLISUUR tänu minu abikaasale, kes on selle raamatu 90% piltide autor!!!! Tema talus minu kiunu ja vingu siin…kakles ka, sest no ma hull ju oma mõtetega 😉 Aga kuna neid pilte ei saanud teha suvalisel hetkel ja niisama, vaid ta rajas meile suurde tuppa lauale välkude ja lampidega “lava”. Terve tuba oli täis töövahendeid, et järjest teha. See oli kõige aeganõudvaim ja osa, kokku kulus aega u 2 nädalat! Siis tuli teine keerukas ülesanne, valida pildiseeriad välja ja hakata iga pidi alla kirjutama teksti. Kes mind tunneb, siis teab, et põen nõrgalt düsgraafiat ja tundsin kaasa sellele inimesele, kes pidi hakkama minu teksti parandama 😉 Kuid suurim üllatus oli see, et vigu oli vähe, enamus märkusi käsikirjas tuli sellest, et kas “all” või “peal” ehk siis erialaline arusaamine teemast 😉
Siis järgnes nädalaid ootamist, sest trükkimine võttis 2-3 nädalat. Aga siinkohas minu suur tänu Ennule, keda oli ka õnn kohata päev peale raamatu ilmumist kirjastuse üritusel…ta suutis teha täpselt sellise kujunduse nagu ma lootsin!

17. juuni õhtul veeres trükikoja uksest välja raamat! Jonni jätmata, korraldasin seda nägemata kohe 19 juunil Tartus Snittyś selle esitluse, tänan kõiki, kes seda hetke minuga jagama tulid. Seistes teie ees seal, hoidsin ka mina teda isegi avamata esimest korda käes. See nagu oma lapse sünd….ta pannakse su kõhule ja ootad tema esimest nuttu ja siis vaatad kasvamist…..Ma värisesin nagu haavaleht, asi mida ma ju kunagi ei tee, julgen astuda toatäie võõraste inimeste seltsi ja esineda.
Jätkates oma tuuri suutis kirjastuse fantastiline Õie-Mari korraldada 15 minutiga Tallinnas Solarise Apollos esitluse 😀

Mis ma siin endast ikka edasi räägin, tahan nüüd esile tõsta inimesed, kes selle sünni juures olid. Kui ma hakkasin raamatut kokku panema ja arutlesin idee üle, siis oli kohe kindel üks, näidistöödena  ei täitus see raamat minu asjadega. Kuigi mulle vaieldakse vastu, siis tegelikult ma ei oma stiili ja soovisin just raamatus näidata erinevaid tegijaid ja seda, kuidas ühes tehnikas saab teha mitu erinevat stiili. Elementaarne, et kohe mõlkusid mõtteis kindlad inimesed…aga siis läks asi keeruliseks….kuna tehnikaid oli 4, siis soovisin igas tehnikas näidata 3 erinevat tegijat. Kolasin Fb-s ja blogides otsides tegijaid. Keeruline oligi see, et olenemata teema populaarsusest jäävad inimesed tihti kinni näiteks scrapbook tehnikasse ja ei suuda sellega  erineda suuremast massist, kahjuks ka tööde kvaliteet 🙁
Igas tahes raamatus:

  • TERJE TALTS– Üliinimene, mul pole lihtsalt sõnu!!! Kahju, et ma ei ole tema algne õpetaja, kuigi olen saanud olla nüüd ja kahjuks jäi kujunduse tõttu tema Belgia köide välja. Muideks Terje on ka raamatu nime autor ;)!
  • KÄTHLIN– minu üks esimesi õpilasi, kes on nüüdseks minu kallis sõber ja kaasköitja! Omab ka omalaadset stiili, kuid mis kõige tähtsam, tal on täiesti korrektsed ja puhtad tööd!
  • MAILIS KÄMBRE– olen uhkusega ka tema õpetaja ja hea näide selles, et mina võin tehnikat õpetada aga stiili peavad nad ise omama ja tema OMAB SEDA 🙂
  • DOREL– Keegi ei saa öelda, et ma oleks nagu oma tuttavaid pannud raamatusse, tegin selle valiku tõesti puhtalt nende tööde järgi, sest Dorel on kahjuks minule täiesti võõras inimene, keda esitusel esimest korda nägin. Aga tema tööd, oooohhhh, ka Juuli MARET´is tõsteti tema töö välja raamatu arvustusel, sest temal on ka omalaadne stiil. Lisaks ka laitmatu kvaliteet!
  • LIINA– tema taaskasutuse kott on töö, mis 2011.a “Köites Kokku” konkursil sai äramärgitud, oma idee ja teostuse tõttu. Mind kummitas see raamat aastaid 😀
  • TIIU– kallis taksitädi 🙂 Tuleb alati töötuppa, et kiire ja ei saa valmis aga siis teeb fantastilisi asju, millel on see väike soe hing juba alguses sisse köidetud!
  • SIIRI– kaaskäsitööline ja õpilane, kes on ka suutnud ise areneda oma suunale ja üks tema ägedaid ideid oli see paberikottidest köited (Y)
  • KARIN– Värskeim õpilane, kes omab ka ise väga põnevat stiili ja korrektsed tööd!
  • Lisaks soovin tänada oma pisikese südamega Sapsit, kes torkis mind aastaid selle unistuse poole püüdlema, kahju, et sa tema kasvamise juures polnud aga vähemalt nägid sündi;)
  • Ei tohi ka unustada Annikat, kes oli kirjastuses projektijuht….koostöö ja suhtumine oma autoritesse on fantastiline. Loodan, ka nende pärast, et see risk tasus ära 😀

Tegelikult tahan teid kõiki tänada, sest see raamat oli minu suurim tööalane unistus ja läbimurre. Tundus nagu loogiline aste loomingulises karjääris. Mu perekond ja lähedased tuttavad olid ja on ikka väga vaprad, et minusugust “hullu” kannatavad .

Musidega, ViKi :*